| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Contact Plating | Gold |
| Working Voltage | 5.5 V |
| Peak Pulse Current | 1.5 A |
| Number of Channels | 2 |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Dual |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.5 V |
| Clamping Voltage | 12 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 2 |
| Max Surge Current | 1.5 A |
| ESD Protection | Yes |
| Voltage ESD Contact | 15 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 0.65 pF |
| Breakdown Voltage | 6 V |
Stock: 11625
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.06198 | $0.61980 |
| 50 | $0.04361 | $2.18050 |
| 100 | $0.03069 | $3.06900 |
| 500 | $0.02941 | $14.70500 |
| 1000 | $0.02625 | $26.25000 |
| 3000 | $0.02518 | $75.54000 |
| 5000 | $0.02415 | $120.75000 |
| 10000 | $0.02317 | $231.70000 |
